Skip to main content

Vállalkozói jogviták – hogyan készüljünk fel a kényes helyzetekre? Jó, ha nem csak bizonygatni, bizonyítani is tudjuk igazunkat

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) és a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) között létrejött együttműködési megállapodás alapján folytatjuk cikksorozatunkat amellyel a budapesti KKV-k jogi tudatosságát szeretnénk segíteni.

A közjegyző előtti egyezség: „ítélet” per nélkül

A perek szigorú eljárási szabályai, a bírósági illetékek emelkedése* és a tárgyalások kontradiktórius jellege miatt a peres felek általában elhúzódó, költséges és kimerítő folyamat végén vehetik kézhez a vitájukat (a jog szerint) lezáró jogerős ítéletet. Nem meglepő tehát, hogy napjainkban egyre többen keresnek, gyors, gazdaságos és rugalmas megoldást jogvitáik rendezésére. A közjegyző előtti egyezségi eljárás hatékony alternatíva a pereskedés helyett, amellett, hogy a mediáció folyamatának kitűnő kiegészítő eljárása lehet. A közjegyzőhöz fordulásnak nem előfeltétele a mediációs eljáráson való részvétel, azonban fontos támogatás nyújthat a a KKV-k számára, hogy a mediáció során a vita békés rendezésében képzett szakember nyújt segítséget.

Mi az a közjegyző előtti egyezségi eljárás?

A közjegyző előtti egyezségi eljárás vonzereje, hogy a felek a vitájukat pereskedés nélkül, konszenzusos alapon, véglegesen rendezzék. Az eljárás során lehetőség van egy már (akár mediáció során) létrejött egyezség közjegyző általi jóváhagyására. Amennyiben a felek még tárgyalási szakaszban vannak, a közjegyző az egyezségi kísérletre történő idézéssel számukra szükség szerint elegendő teret és időt biztosít az álláspontok egyeztetésére az eljárás keretein belül.

A közjegyző által jóváhagyott egyezség a bíróság által jóváhagyott egyezséggel azonos hatályú és azonnal, további pereskedés nélkül végrehajtható.

Milyen előnyökkel jár a közjegyző előtt megkötött egyezség?

  1. Ítélt dolognak minősül – Az eljárás legfontosabb ismérve, hogy a közjegyző által jóváhagyott egyezség „res iudicata”, azaz „ítélt dolog” hatállyal bír. Ez azt jelenti, hogy az abban foglaltak a későbbiekben már nem peresíthetők, nem tehetők vitássá. A felek tehát biztosak lehetnek abban, hogy egyezségük végleges, vitájukat visszavonhatatlanul rendezték.
  2. Végrehajtható – A közjegyző által jóváhagyott egyezség – a bírósági ítélethez hasonlóan – további pereskedés nélkül kikényszeríthető. Ennek köszönhetően a felek nagyobb eséllyel tesznek eleget a kötelezettségvállalásaiknak, mely a megtérülés mellett az egymás iránti bizalom erősödésével is jár.
  3. Gyors – A közjegyző előtti egyezség lényegesen rövidebb idő alatt megköthető, mint egy komplett bírósági eljárás lefolytatása; az esetek többségében ugyanis legfeljebb néhány hónap alatt jogerősen lezárul még akkor is, ha azt mediáció előzte meg.
  4. Költséghatékony – A perekhez képest alacsonyabb költséggel jár, hiszen általában a bírósági illeték a közjegyzői munkadíjnál magasabb, az eljárás gyorsasága pedig csökkenti a felek további költségeit (jogi képviselet, utazás, munkától való távollét stb.)
  5. Rugalmas – A felek szabadon alakíthatják megállapodásuk feltételeit, figyelembe véve egyéni, sokszor nem jogi jellegű érdekeiket. A közjegyző a vitát nem dönti el, igazságot nem szolgáltat, csupán az egyezség jogszabályoknak való megfelelőségét vizsgálja.
  6. Javítja a felek közötti kapcsolatot – Az eljárás során a felek szükségszerűen kommunikálnak és együttműködnek az egyezség kialakításában. Ez segíti a közöttük lévő üzleti kapcsolat helyreállítását és fenntartását.

Esetpélda: egy üzleti vita megnyugtató rendezése

Egy vállalkozási szerződés kapcsán elszámolási vita merült fel két cég között. A felek között heves nézeteltérések alakultak ki, ám végül belátták, hogy a bírósági eljárás elkerülése számukra előnyösebb, mivel az hosszadalmas és rendkívül magas költségekkel járna. A közjegyző előtti egyeztetések során sikerült olyan megállapodásra jutniuk, amely mindkét fél számára megfelelő és nem utolsó sorban végleges megoldást kínált. Az egyezség közjegyző általi jóváhagyásával az ügy lezárult, a cégek képviselői kezet fogtak egymással, majd elégedetten távoztak a közjegyzői irodából.

Miért érdemes ezt a lehetőséget választani?

A közjegyző előtti egyezségi eljárás ideális választás azok számára, akik gyors, hatékony és jogilag biztos megoldást keresnek vitáik lezárására. Így ezen eljárás kitűnő választás azoknak is, akik mediációs megállapodásuk közjegyző általi jóváhagyásával kívánják annak végleges jellegét és azonnali végrehajthatóságát biztosítani.

Ne hagyják, hogy egy jogvita felesleges terheket rójon vállalkozásukra – forduljanak a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Mediációs Osztályához valamint a közjegyzőkhöz, és rendezzék vitáikat gyorsan, költséghatékonyan a jogbiztonság szem előtt tartásával.

Kamarai mediáció igénybevételére itt nyílik lehetőségük: https://www.mediatorkamara.hu/mediacios-eljaras-felkeres/

A közjegyző előtti egyezségi eljárásról bővebben itt olvashatnak: https://mokk.hu/kozjegyzo-elotti-egyezsegi-eljaras/

dr. Dudák Dorottya
közjegyzőhelyettes

*A peres eljárások illetékének változásáról a következő cikkben adtunk hírt: https://www.mediatorkamara.hu/2025/03/05/a-birosagi-illetekek-valtozasa-ujabb-erv-a-mediacio-mellett/