A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) és a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) együttműködési megállapodást írt alá a közjegyzői eljárásokról, melynek célja a hazai kkv-k tudatosabb jogi működésének támogatása mind belföldön, mind a nemzetközi piacra lépés során, valamint a biztonságos jogi környezet megteremtése és működtetése.
Együttműködés a közjegyzői eljárások ismertebbé tételéért
A két szakmai érdekképviselet megállapodásával megerősítette szándékát, hogy hosszú távú és kölcsönösen előnyös együttműködést alakítsanak ki egymással. Ennek célja egyrészt a közjegyzők hatáskörébe utalt eljárások és szolgáltatások ismertségének növelése és igénybevételük előmozdítása a – BKIK-nál regisztrált, valamint önkéntes tagsággal rendelkező – vállalkozások előtt, másrészt a közjegyzők számára hasznosítható kamarai szolgáltatások elérhetővé tétele, és az ezekhez szükséges feladatok összehangolása.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara legfőbb hivatásának tartja, hogy önkormányzati elven alapuló működésével előmozdítsa a gazdaság fejlődését és szerveződését, óvja az üzleti forgalom biztonságát és a piaci magatartás tisztességét, ellássa a gazdasági tevékenységet folytatók általános, együttes érdekeinek érvényesítését. Munkájukhoz kiváló együttműködő partner a Magyar Országos Közjegyzői Kamara, amely szervezet jogi és szakmai segítséget tud nyújtani olyan fontos esetekben is, mint például a kis- és középvállalkozások alternatív jogvitarendezésének és jogi tudatosságának előmozdítása konfliktuskezelési gyakorlatukban.
A Nagy Elek BKIK elnök és Dr. Tóth Ádám MOKK elnök által aláírt együttműködés főbb területei:
- a közjegyzői nyilvántartások megismertetése és felhasználása
- fizetési- és európai fizetési meghagyásos eljárással kapcsolatos felvilágosítás
- közjegyzői okiratszerkesztés fajtáinak, előnyeinek bemutatása, igénybevételük előmozdítása
- hazai és más államban történő végrehajtás elrendeléssel kapcsolatos felvilágosítás
- együttműködés a bizalmi vagyonkezeléssel, továbbá a megőrzési ügyekkel (közjegyzői letét; pénz, értékpapír, értéktárgy bizalmi őrzése; okirat megőrzése) kapcsolatos felvilágosításban
- egyéb közjegyzői nem-peres eljárásokhoz ( a közjegyző előtti egyezségi eljárás, előzetes bizonyítás, ténytanúsítás) fűződő előnyök és garanciák bemutatása
- vállalkozások alternatív jogvitarendezésének és jogi tudatosságának előmozdítása
Nagy Elek, a BKIK elnöke elmondta: az együttműködés a Közjegyzői Kamara tagjainak üzleti lehetőséget, a budapesti vállalkozóknak pedig biztonságot kínál. A Közjegyzői Kamara elnöke szerint céljuk az, hogy megismertessék, milyen szolgáltatásokat tudnak nyújtani, és ennek alapján a vállalkozók mérlegelhessék, hogy az egyes ügyeket a cég jogtanácsosára, ügyvédre vagy közjegyzőre bízzák-e. Az aláírást követő beszélgetésen olyan, az üzletemberek széles körét érintő kérdések merültek fel példaként, mint az üzleti vagyon családon belüli átruházása, az örökösödési jog, a házassági vagyonjogi szerződésekben rejlő különféle lehetőségek, a bizalmi vagyonkezelés, illetve a mediációs eljárások során született egyezség közjegyzői okiratba foglalása.
További információ:
Benes Beáta
beata.benes@next9.hu
70/3633497